– Poproszę chleb i kilogram ogórków.
– To wszystko?
– Tak, dziękuję. Ile płacę?
– To będzie…2 miliardy 220 milionów i 140 tysięcy dolarów.
Jeszcze do końca 2008 roku takie rozmowy można było usłyszeć w Zimbabwe, a na zakupy chodziło się z torbami pieniędzy. Zimbabwe, dawniej Rodezja to kraj znany z Wodospadów Wiktorii i przepięknego środowiska naturalnego. Liczne Parki Narodowe i bajeczne ukształtowanie terenu w połączeniu z bardzo otwartymi ludźmi sprawiają, że zawsze wracamy tam podekscytowani.
Niegdyś Rodezja nazywana była spichlerzem Afryki i nosiła miano, obok RPA, najbogatszego kraju kontynentu. Dzięki żyznym glebom, zdolnym do zaopatrywania sąsiednich państw we wszelkie produkty rolne, Zimbabwe odgrywało także ogromną rolę na międzynarodowym rynku żywności. Jednak komunistyczne rządy Roberta Mugabe, militarne zaangażowanie i niepohamowane wydatki doprowadziły do gigantycznych deficytów, a siłowe rekwizycje prywatnych farm do zapaści niemal całego rolnictwa. W obliczu gospodarczej katastrofy Zimbabwe wkroczyło w fazę hiperinflacji, co w 2009 roku doprowadziło w efekcie do wycofania narodowej waluty i zastąpienia jej dolarem amerykańskim.
Banknot o nominale 100 bilonów dolarów można dziś kupić w Zimbabwe jako pamiątkę za niewiele ponad 30 złotych.
Nie pomogły socjalistyczne reformy. Na przykład rządowy dekret nakazujący obniżenie wszystkim sklepom cen o połowę lub nałożenie na instytucje finansowe szeregu obowiązków, takich jak udzielanie kredytów na ujemny procent, co miało „stymulować” gospodarkę. „Ciekawym” rozwiązanie było też ustalenie sztywnych kursów wymiany walut, co ostatecznie wyczyściło kraj z dewiz i sprowadziło Zimbabwe do roli światowego żebraka. Przez 9 lat produkcja spadła o 50%, a poziom dziennej stopy inflacji wynosił 98% – ceny podwajały się co 25 godzin. Nie pomogło nawet obcięcie 10 zer z banknotów, co tylko pozornie poprawiło nastroje, ale sytuacja i tak szybko wróciła do stanu poprzedniego.
W listopadzie 2008 roku inflacja w Zimbabwe sięgnęła rekordowych 89 tryliardów procent :) W 2009 roku narodowa waluta została zastąpiona dolarem amerykańskim, a stare dolary sprzedawane są do dziś na ulicach jako pamiątka po największej w monetarnej historii świata hiperinflacji. 89 700 000 000 000 000 000 000%
Krajem od 1987 roku rządził Robert Mugabe. Ten 90 letni komunistyczny dyktator w lipcu 2013 roku zwyciężył już w I turze wyborów prezydenckich zapewniając sobie siódmą reelekcję. Oddał władzę dopiero w listopadzie 2017 r.